Tüketiciyi Anlamak (Design Thinking)

Design Thinking, “tasarım odaklı düşünme” stratejileridir. E-ticarette veya ticari faaliyetlerde “tüketiciyi anlamak” olarak tanımlanır.

Design Thinking, herhangi bir sektör, birim veya gruptan bağımsız olarak problemlerine insan odaklı çözümler bulmak isteyen, yenilikçi fikirlere ihtiyacı olan herkes tarafından kullanılabilir. Müşterinin, çalışanların ve şirketin beklentisini ve ihtiyacını karşılamak üzere ürün, süreç, hizmet geliştirmek isteyen kişilere yardımcı olan Design Thinking, “challenge, empati, tanımlama, fikir üretme, prototip oluşturma ve test” gibi süreçlerden oluşur.

Design Thinking Nedir?

Design Thinking, “insan odaklı tasarım”dır. Bu, çok fazla insanla konuşmakla ilgili değildir;  doğru insanlarla konuşmakla ilgilidir. “Birlikte başarma kültürü” olan Design Thinking, fikirleri somutlaştırır ve prototipleştirir. Hızlı bir deneyimleme sunan Design Thinking, pozitif ortamların oluşmasını sağlar. Ayrıca, müşteriyi tam olarak anlama ve değer önerisi sunma işlevi vardır.

Design Thinking kurgusuna göre, davranışlar; kolaylıkla gözlemlenebilir. Tercihler; tam aksine yaşam boyunca çevreye, zorluklara ve kişisel hedeflere bağlı olarak bir dereceye kadar değişebilir. Güdüler; zamana göre değişmez. Güdüler ve tercihler, birlikte bir ürüne veya markaya olan ilgiyi belirler. İnsan doğası ise gözlemlenemez; taşıdığımız sosyal yapıların ve inançların bir parçasıdır.

Design Thinking ve E-Ticaret

Design Thinking, aynı zamanda, insan ihtiyacına uyum sağlayan teknolojileri düşünmektir. Örneğin; şimdiye kadar çoğu yetişkin en az bir kez online alışveriş yapmıştır. Birçoğu da interneti düzenli olarak ürün satın almak için kullanmaktadır. Böylece insanların, sürekli olarak bu etkileşimlerle ilgili beklentileri ortaya çıkmaktadır.

E-ticarette Design Thinking, kullanıcı deneyimini her şeyin üstünde tutmaktır. Süreç ne kadar pürüzsüz olursa, web sitesinde kalma, alışveriş sepetine ürün ekleme ve satın alma işlemini tamamlama olasılığı o kadar artar. E-ticaret web siteleri, başarılı olmayı ve daha fazla kazanmayı hedefliyorsa, alışveriş yapanların isteklerine ve ihtiyaçlarına uyum sağlamalıdır. Bu aşamada devreye giren tasarım odaklı düşünme, sadece web sitesinin görünümü veya tasarımı değildir. İşlevsellik de sürecin bir parçasıdır.

Başarılı girişimciler, insanların davranışlarını, oluşmadan önce tahmin ederler. Sorunlu noktaları ortadan kaldırırlar ve sorunsuz bir deneyim sağlarlar. Tasarım odaklı düşünmenin bir online mağazaya sağlayacağı birçok alan vardır. Bu alanlardan bazıları ve odaklandıkları sorular şunlardır;

  • ⦁  İnsanlar: E-ticaret sitesini kim kullanıyor? Ondan ne istiyorlar? Neden hoşlanırlar? Hangi öğeler sinirlerini bozar?
  • ⦁  Ürünler: Ürün yelpazesi beklentileri karşılıyor mu? Ürünler en uygun şekilde sunuluyor mu?
  • ⦁  Yer: Marka, hangi kanalları kullanıyor? Siparişleri karşılama nasıl yapılıyor?
  • ⦁  Süreç: Dönüşüm hunisi baştan sona nasıl görünüyor? Herhangi bir pürüz noktası var mı?
  • ⦁  Performans: Kendinizi müşterinin yerine koyun. Site nasıl bir performans sergiliyor? Alışveriş yapanlar hedeflerini gerçekleştirebilir mi?

Bu zor soruları önceden sormak, e-ticarette dönüşümleri yakalamaya ve marka sadakatini artırmaya yardımcı olacaktır.

E-Ticarette Design Thinking Süreci

Design Thinking, e-ticaret için geleceğin müşteri deneyimi kurgusudur. Şirketler, Design Thinking kullanarak müşterilerinin taleplerini karşılayabilir ve sorunlara en hızlı ve en iyi çözümleri bulabilir. Örneğin; web sitesindeki potansiyel iyileştirmeler nasıl ele alınacak? Bulut tabanlı e-ticaret çözümleri, sıfırdan kodlanmış web sitelerinin aksine gezinme, ödeme ve tasarım öğelerini basitleştirmeyi amaçlar. Her durumda anahtar öğe, gerçek kullanıcı deneyimine göre değişiklik yapmaktır. Bunun için ziyaretçilerin görmek istedikleri şeyleri varsaymak yerine testler ve anketler yapılabilir. Design Thinking, varsayımlardan veya öznel kararlardan ziyade denenmiş ve gerçek taktiklere dayanmalıdır.

E-ticarette gelişmiş analitikler kullanılabilmektedir. Online kullanıcı verileri, her zamankinden daha kullanılabilirdir. Örneğin; yapay zeka ve makine öğrenimi uygulamaları ile bir online müşterinin satın alma davranışlarını anlamak ve öngörmek daha kolay olabilir. Dönüşüm hunisinde müşterileri nerede kaybetme noktaları nelerdir? Bu sorunun cevabı; site içi arama aracının, arama sorgularına dayalı benzer ürün seçimi yapmak için henüz optimize edilmediği olabilir. Öte yandan, tüketicilerin e-ticaret sitesindeki olumsuz yönleri görmezden gelmesini beklemek, siteden hemen çıkma ve alışveriş sepetini terk etme oranlarını olabildiğinden daha fazla artıracak ve hayal kırıklığına yol açacaktır.

Tasarım odaklı düşünce, iyi bir kullanıcı deneyimi sağlar ve bu da daha iyi iş sonuçları demektir. En etkili satıcılar, alışveriş yapanların neyi istediğini anlamaya çalışanlardır. Ana sayfaya gelen müşterinin gözleri nereye kayar? Gezinme çubuğu, kullanıcıların alışveriş yolculuğuna yardımcı olacak kadar sezgisel mi yoksa ihtiyaç duydukları ürünleri ve sayfaları bulmalarını engelliyor mu? Tüketiciyi eyleme çağırıcı araçlar, arka plana kıyasla dikkat çekici bir yazı tipi ve renkte mi? İçerikler ve fotoğraflar web sitesi ziyaretçilerini ilgilendiriyor ve bilgilendiriyor mu? Ödeme işlemleri en uygun dilde doğru sayıda yöntem içeriyor mu?

Bu minvalde onlarca soru sorulabilir. Tüketiciyi anlama odaklı düşünme, bu ve benzer sorulara en doğru cevabı vermek ve uygulamaktır. Tüm bunlarla birlikte, Design Thinking kullanma yönteminin tam olarak ne olduğu ve nasıl kullanılacağı konusunda net bir anlayışa ihtiyaç vardır.

https://www.eticaret.gov.tr/cevrimiciegitim/tuketiciyi-anlamak-design-thinking-59

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir