Stratejik İçerik Yönetimi

E-ticaret girişimlerinin temelini içerikler oluşturur. Ürün içerikleri, açıklamalar, makaleler, görseller ve benzeri birçok dijital içerik, e-ticaret organizasyonları kurulumunda stratejik önem taşır. İçeriklerin konumu, boyutu, görselliği ve zenginliği gibi konular başta olmak üzere içeriklerle ilgili her türlü işlem, stratejik içerik yönetimi alanına girmektedir.

“İçerik” kavramı, son yılların en popüler terimlerinden biridir. İnternet sistemlerinin gelişmesine paralel olarak gelişen içerik, toplumun her türlü davranışına göre şekillenebilen bir yapıya sahiptir. Alışveriş davranışları da içerikleri şekillendiren en önemli faktörler arasında yer alır. Bu sebeple özellikle e-ticaret platformları içeriklerini alışveriş davranışlarını göre şekillendirmektedir.

Markaların hedef kitleye ulaşabilmesi için stratejik bir konumda bulunan içeriklerde temel hedef; ürün ya da hizmetleri tanıtmak, bilgi vermek ve nihayetinde tüketici algısını e-ticaret hedeflerine yönlendirmektir.

İçerik Yönetimi Nedir?

İçerikler, e-ticaret organizasyonları için önemini her geçen gün artırmaktadır. Sosyal medya kullanımın artması ve kurumsal blogların yaygınlaşması gibi faktörlerin yanında tüketicilerin satın alma kararlarını vermeden önce ürün içeriklerine yönelmeleri de içerikleri stratejik bir konuma taşımıştır. Bu sebeple markalar ve firmalar, içerik pazarlamasına daha çok yatırım yapmaya başlamıştır. Çünkü içeriklerin kalitesi, zenginliği ve özgünlüğü, ekosistemde rekabet avantajı sağlamaktadır.

İçerik yönetimi, “Content Management System (CMS)” olarak ifade edilen bir süreçtir. Herhangi bir web sitesinin içeriğini yönetmeye odaklanan sistemler bütünüdür. Site içi yazılımları, uygulamaları ve araçları bütüncül bir yaklaşımla ele alan CMS, web sitesi organizasyonunda web sayfaları tasarlama, düzenleme, arşivleme, yayınlama ve gözden geçirme gibi alanlardan sorumludur.

Stratejik İçerik Yönetimi Planlaması

E-ticaret siteleri, fiziksel mağazaların alternatifi bir konuma yükselmiştir. Fiziksel mağazalarda sergilenen ürünlerle ilgili müşterinin dikkatini çekecek, satın alma kararını etkileyecek ve nihayet ürünü satın almasını sağlayacak şekilde düzenlemeler yapılmaktadır. Raflar, departmanlar ve stantlar müşterilerin algısına odaklanmaktadır. E-ticaret siteleri için de aynı şekilde müşteri algısına odaklanan bir stratejik içerik yönetimi planlamasına ihtiyaç duyulmaktadır.

Günümüzde e-ticaret sitelerinin beklenen oranda satış yapamamasının en önemli sebepleri arasında site içi düzenlenmelerin, başlıkların ve içeriklerin dikkat çekmemesi ve hedef kitleye hitap etmemesi ilk sıralarda yer almaktadır. Ödeme sistemleri, lojistik süreçler ve müşteri hizmetleri ne kadar iyi düzeyde olursa olsun ziyaretçi kendisini etkileyen içerikler olmadığında siteyi terk edebilmektedir. Bu çerçevede site tasarımından içeriklerin konumlarına, içerik renklerinden metinlerdeki özgünlüğe kadar birçok faktör stratejik bir plan çerçevesinde ele alınmalıdır.

Stratejik İçerik Yönetiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Stratejik içerik yönetimi; e-ticaret sitesi için içerik oluşturulma, ürünleri kategorize etme, ürün veya içerikleri güncelleme, kontrol etme, paylaşma ve raporlama gibi birçok işlevi içerir. E-ticaret sitelerinde stratejik içerik yönetiminin temel amacı; web sitesindeki bütün içeriklerin, e-ticaret organizasyonunun hedeflerine hizmet edecek şekilde yönetilmesidir. Bu doğrultuda sitenin kaliteli, estetik ve güncel tutulması hedeflenir. Nihai hedef; ziyaretçilerin satın alma eğilimini satışla sonuçlandırmaktır.

E-ticaret firmalarının stratejik içerik yönetimi planlamalarında şu unsurları ele alması gerekmektedir;

 • ⦁ E-ticaret girişiminin hedef kitlesine uygun içerikler için analizler yapılmalıdır.
 • ⦁ Sitenin tasarımı, sektörle ve kurumsal kimlikle ilişkili olarak hedef kitleye hitap etmelidir.
 • ⦁  E-ticaret sitesi; sade, hızlı, pratik ve aşırı reklam yayınından uzak bir yaklaşımla tasarlanmalıdır.
 • ⦁  İçeriklerin sosyal medya paylaşımları planlanmalı; sosyal medya platformu özelliklerine göre içerik paylaşımı yapılmalıdır.
 • ⦁ İçeriklerde resmi bir dilden ziyade mantıklı, akıcı, anlaşılır, samimi ve dostane bir dil kullanılmalıdır.
 • ⦁ Metinsel içeriklerde teknik detaylar uzun tutulmamalı; bilgilendirici nitelikte ve kullanıcıyı yormayacak uzunlukta içerikler planlanmalıdır.
 • ⦁  Görsel içerikler, dikkat çekici özellikte ve kurumsal kimliğe uygun renklerde hazırlanmalıdır. Kaliteli ve yüksek çözünürlükte olmalarına dikkat edilmelidir.
 • ⦁  Ana sayfa sade olmalı; bu alanda sunulan ürün ve kampanyaların içerikleri özenle seçilmeli ve stratejik bir yaklaşımla konumlandırılmalıdır.
 • ⦁  Müşterinin aradığı içeriklere veya ürünlere kolaylıkla ulaşabilmesi temin edilmelidir.
 • ⦁  Ürün içerikleri bilgi verici nitelikte olmalı; bu içeriklerin Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) uyumlu hazırlanması sağlanmalıdır.
 • ⦁   E-ticaret sitesinde blog alanı oluşturulmalı; bu alanda sektörle bağlantılı, SEO uyumlu, özgün ve zengin metinsel içerikler planlanmalıdır.
 • ⦁   E-ticaret firmasının ayrıntılı kurumsal içerikleri ve iletişim bilgileri bulunmalıdır.
 • ⦁  Bütün içeriklerin doğru ve güncel bilgilerle hazırlanması temin edilmelidir.

https://www.eticaret.gov.tr/cevrimiciegitim/stratejik-icerik-yonetimi-50

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir