Mobil Uyumluluk

Mobil uyumluk, mobil cihaz kullanıcılarının taleplerini karşılamak üzere minimum mobil tasarım stratejilerini ifade etmektedir. Mobil cihazlar için optimize veya entegre edilmiş bir e-ticaret web sitesi, öncelikle mobil strateji çerçevesinde tasarlanmaktadır. Ardından bu çerçevede mobil kullanıcılar için geliştirilmekte ve yeniden biçimlendirilmektedir.

Mobil Ticaret Nedir?

Mobil ticaret, “m-ticaret” olarak da adlandırılmaktadır. Mobil bir cihazdan ticari işlemler yapmayı ifade eder. İnsanların mekandan bağımsız olarak hemen hemen her yerden sadece bir cep telefonu veya tablet cihazı kullanarak mal veya hizmet satın almasını veya satmasını sağlayan bir e-ticaret yöntemidir. Günümüzde mobil ticaret, e-ticaretin bir evriminden daha fazlasını içermektedir.

Mobil e-ticaret, her geçen daha fazla gündeme gelmektedir. Akıllı telefonlar başta olmak üzere mobil cihazların kullanılmasına paralel olarak insanlar artık avucunun içindeki cihazlardan kısa süre içinde alışveriş yapmaya yönelmektedir.

Araştırmalara göre, mobil uyumlu olmayan siteleri ziyaret eden kullanıcıların %61’i, işlemlerine rakip siteyi ziyaret ederek devam etmektedir. Çin’de mobil cihazlarla alışveriş yapan e-ticaret müşterilerinin oranı yaklaşık %74’tür. Bu durum, e-ticaret sitelerini mobil uyumluluğa zorlamaktadır. (1)

Kaynak: TÜSİAD E-Ticaret Raporu – 2019

Mobil işlemlerle yapılan online işlemlerin başlıcaları şunlardır;

 • ⦁  Mobil para transferleri
 • ⦁  Elektronik biletler ve biniş kartları
 • ⦁  Dijital içerik alımı ve dağıtımı
 • ⦁  Mobil bankacılık
 • ⦁  Temassız ödemeler ve uygulama içi ödemeler
 • ⦁  Konum tabanlı hizmetler
 • ⦁  Mobil pazarlama ve kuponlar

Mobil Ticaret Türleri

Mobil ticaret çok farklı işlemleri kapsamakla birlikte üç türde kategorize edilebilir:

 • ⦁   Mobil alışveriş:

Mobil cihaz üzerinden yapılan bir e-ticaret türüdür. Mobil alışveriş mobil cihazlar için optimize edilmiş web siteleri, özel uygulamalar ve sosyal medya platformlarıyla mümkün olabilmektedir.

 • ⦁    Mobil bankacılık:

Online bankacılık türüdür. Mobil bankacılık genellikle özel bir uygulama ile yapılır; ancak bazı bankalar sohbet botları ve mesajlaşma uygulamalarının kullanımına başlamıştır.

 • ⦁   Mobil ödemeler:

Bir işletme sahibi veya e-ticaret kullanıcısının yaptığı alışverişin ödemesini mobil cihaz üzerinden yapmasıdır.

E-Ticaret Siteleri ve Mobil Uyumluluk

İnternet kullanıcılarının sayısı gün geçtikçe artmaktadır. E-ticaret siteleri de sağladıkları kolaylıklar sebebiyle popülerliğini artırmaktadır. On yıl önce e-ticaret sitelerinden alışveriş sadece bilgisayarlardan yapılabilmekteydi. Daha sonra e-ticaret sistemi için akıllı telefonlardan erişilebilir uygulamalar geliştirildi. Bugün, her zaman ve her yerden doğrudan akıllı telefonlardan alışveriş yapılabilmektedir.

Akıllı telefonlardan bir e-ticaret sitesini açınca “Mobil site veya masaüstü sitesine devam et” seçenekleri sunulur. Masaüstü sitesi; reklam, banner veya görüntü gibi çok çeşitli içeriklerden oluşur. Mobil site ise, sadece önemli işlevler ve özellikler içeren daha sade bir tasarımla donatılmıştır.

Mobil uyumlu tasarım, mobil cihazlarda içerik göstermek üzere tasarlanmış bir web sitesini ifade eder. Web sitesi içeriği, akıllı telefonlarda daha küçük görünür ve bu içerik, bir tablette veya masaüstü bilgisayarda çalışmayabilir. Web sitesi işlevselliği ise, cihazdan bağımsız olarak aynıdır.

Mobil e-ticaret siteleri veya uygulamaları, dikey veya yatay gezinmeye imkan tanır. Mobil sayfalarda buton, sekme ve çubuk biçimindeki bağlantılar ağırlıktadır. Web tasarımcıları, pazarlama veya tanıtım içeriklerini mobil sitenin tasarımlarından kaldırmayı tercih etmektedir.

Mobil platformları, içerik ve tasarım konusunda sınırlamaları olsa da geleneksel web sitelerinin sağlayamayacağı yenilikçi fırsatlar da sunar. Mobil e-ticaret sitelerinin sunduğu fırsat alanları benzersizdir. Benzersizliği, coğrafi konum hizmetleri ve destek kullanımıdır.

E-Ticaret Sitelerinde Mobil Uyumluluk Avantajları

Bilgisayarın veya dizüstü bilgisayarın başında bir gün boyunca oturmak mümkün değildir; ancak akıllı cep telefonunu her yere taşımak mümkündür. E-ticaret siteleri, online mağazalarını müşterilerinin eline koyarak gelirlerini artırabilir. Böylece her zaman ve her yerden sipariş alabilirler. En iyi mobil ticaret yöntemi, müşterilerin rahatça erişebileceği bir mobil uygulama tasarlamaktır.

E-ticaret için bir mobil site tasarlamak, web sitesi ziyaretçilerini alıcıya dönüştürmek için çok önemlidir. Ürünler ve hizmetler ne kadar iyi olursa olsun e-ticaret web sitesi mobil cihazlar için optimize edilmemişse veya mobil uyumluluk sağlanmamışsa birçok müşteri kaybedilebilir.

Mobil uyumluluğun e-ticaret sitelerine sağladığı avantajlardan bazıları şunlardır;

 • ⦁  Kullanıcıların herhangi bir yerden alışveriş yapmasını sağlar.
 • ⦁  Yeni müşterilerle e-ticaret firmasına büyüme fırsatı verir.
 • ⦁   Müşterileri için kolay ve pratik bir alışveriş deneyimi sunar.
 • ⦁  Satışları artırmak için alternatif bir mecradır.
 • ⦁  Online alışveriş için sabit bilgisayar sistemlerine gerek bırakmaz.

KAYNAK(1) TÜSİAD E-Ticaret Raporu – 2019, Mobil Cihazı Kullanımı, s.39.

https://www.eticaret.gov.tr/cevrimiciegitim/mobil-uyumluluk-41

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir